Newsletter
Email:

Shtëpia në kornizë

  Shtëpia në kornizë (Rikapja e nëntëmbëdhjetë)   Nga Fatmir Terziu     Unë jam i vetëm në korridoret e pafund, të njëjtat si më parë. Një qiell memec betoni. Uji rrjedh
image
Shtëpia në kornizë

Latest News

“AS ALIA, AS ILIA”

image
  Hamit F. Gurguri në librin: “AS ALIA, AS ILIA” Dheu i përgjakur i Dardanisë rrëfen!  Ka rreth një vit që më ra në dorë libri “As Alia, ...
Full story

“Bëni partinë!”

image
“Bëni partinë!” Dr Fatmir Terziu   Brenda pak kohëve Partia Demokratike e Shqipërisë jo vetëm bëri që të gjithë të kthejnë sytë tek ajo, por dhe të flasin ...
Full story

30-VJETORI I VIZITËS SË PARË TË DR. IBRAHIM RUGOVËS NË WASHINGTON DHE 13-VJETORI I KALIMIT TË TIJ NË AMSHIM

image
30-VJETORI I VIZITËS SË PARË TË DR. IBRAHIM RUGOVËS NË WASHINGTON DHE 13-VJETORI I KALIMIT TË TIJ NË AMSHIM                                         Nga Frank Shkreli                        Dr. Ibrahim Rugova dhe Dr ...
Full story
image

PËRRALLË ME LËMENJ

PËRRALLË ME LËMENJ Ti s'ke si ta dish ç'është lëmi, I drunjti strumbullar pse dukej i artë. Pse kuajt spërkatin me xixa kalldrëmin, Pse qielli ishte dikur më i ...
Full story
image

Akademi Përkujtimore në Vlorë për figurën e Ismail Qemalit

Akademi Përkujtimore  në Vlorë për figurën e Ismail Qemalit  Gëzim Llojdia 1. Në qytetin e lindjes  në kuadër  të 100 vjetorit të Ismail Qemal Vlorës, me organizimin e Bujar Leskaj,Instituti :”Ismail ...
Full story
image

PSE IKIN SHQIPTARËT?...

Vullnet Mato   PSE IKIN SHQIPTARËT?...   Ikin shqiptarët nëpër qiell e dete, se paria synon të majmet për vete. Ikën nga sytë-këmbët mosh’e re, se s’lëshojnë dot rrënjë në kafene.   Ikin sanitarët, ...
Full story
image

PEDAGOGËT E FILOLOGJIKUT DHE MËSUESIT VULLNETARË TË SHQIPES NË GREQI

PEDAGOGËT E FILOLOGJIKUT DHE MËSUESIT VULLNETARË TË SHQIPES NË GREQI Pedagogët e Fakultetit Filologjik të Universitetit të Tiranës mësohet se janë ngujuar në grevë së bashku ...
Full story
image

Poetit

  Poetit “Ai e pëlqente cigaren, tymin e saj dhe kalonte nëpër buzë aromën dehëse të një gotë rakie.” Një memorje për një poet gjeneratash. F. Terziu       “E bëri ...
Full story
image

Pas Modernizmit, Fundi i Rrugës.

  Pas Modernizmit, Fundi i Rrugës. Lëvizja e artit është një tendencë ose stil në art me një filozofi ose qëllim të përbashkët të përafërt, e ndjekur nga një ...
Full story
image

Përballë-Nikolla Pano flet për problemin më të madh të shqiptarëve, Shqipërisë

  Nikolla Pano, i lindur dhe rritur në një familje shqiptare në SHBA është një historian që flet jo vetëm për të shkuarën, por edhe për ...
Full story
image

ËNDRRA E GURIT

    Vasko Popa ka lindur 29 qershor 1922 në fshatin Bellacërkë në Grebenac si Vasile Popa, rumanisht etnike. Ai ndoqi shkollën fillore dhe shkollën e mesme ...
Full story
image

PO SHTOHET REZISTENCA BOTËRORE NDAJ UDHËHEQËSVE AUTOKRATË

                                                               Nga Frank Shkreli Organizata jo-qeveritare ndërkombëtare, “Human Rghts Watch” me qëndër në Nju Jork, e cila merret me mbrojtjen e ...
Full story
image

Beogradi dhe Moska, mosmirënjohja dhe ngushëllimi

Prof.dr. Eshref Ymeri   Beogradi dhe Moska, mosmirënjohja dhe vetëngushëllimi   Lidhur me vizitën e Presidentit rus Putin në Beograd më 15 janar, në njërën nga faqet e internetit lexova ...
Full story
image

Liria e fjalës dhe shpifjes

Liria e fjalë dhe shpifjesAstrit LulushiFlitet për ligje kundër shpifjes për t’u mbrojtur nga sulmet e fjalës; palët ndërrojnë vendet në bankën e të akuzuarve ...
Full story
image

Përtej qetësisë

Kostaq Duka   Skicë   (Nga ditari në shtëpinë e të moshuarve)   Përtej qetësisë   Ka një ball të sheshtë, të lëmuar si mermer i bardhë. Të bardha, të drejta, të dëndura ...
Full story
image

TRINIA POETIKE E DRITA ADEMI - BEQIRI

Vasil Vasili  vasili.vasil@yahoo.gr TRINIA  POETIKE  E  DRITA ADEMI - BEQIRI   Sprovë         Ka shumë mënyra për të mbritur në thelbin e një libri me poezi. Këtë rradhë parapëlqeva të ...
Full story
image

Një roman , qe sfidon kohërat

            ILLO FOTO             Esse                         Një roman , qe sfidon kohërat                          (Libri i pare  i një sage me vlerë  të madhe: “Zëra në lavjerrës “ )             E lexova, ...
Full story
image

Ju mund të shpresoni, unë jo...

Lis Bukuroca   Ju mund të shpresoni, unë jo...   Për merita e çlirimit të vendit, janë të denjë të nderohen me monumente, për shtetin fisnor, që kanë ndërtuar, ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Currently active users: 40
Guests: 39
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1