Navigate archive
first first July, 2019 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Newsletter
Email:

image
Agim Mato

SOCREALIZMI

                          SOCREALIZMI Nuk guxova të bëhem disident. Si të tjerët u bija edhe unë tam tameve, hymnizoja edhe unëbukuritë e jetës së re që gjoja po lindëte, njeriun e

PERJETESI

image
 Poezi dashurie        Pasion i zjarrtë dhe qetësi bashkëshortore në vargjet e një prej                  poetëve më të mëdhenj spanjoll të shekullit të njëzetë.         PERJETESI   Gruas sime                     Dashuri dhe poezi çdo ditë _______________________________________     1. SHPREHJE                                            Gëtes   Nuk ...
Full story

Koha është e përkohshme … i nderuar Luan Çipi!

image
Koha është e përkohshme … i nderuar Luan Çipi! ... Por Ju e keni realizuar ...  për të qenë i Gëzuar! ...   Nëpërmjet ëndrrave…, thuajse të gjitha realitet u ...
Full story

NË TETËDHJETËEPESË VJETOR

image
NË TETËDHJETËEPESË VJETOR(Vargëzime për jetën time)Nga Luan ÇipiFluturuan vitet drejtë tetëdhjetë e pesës,Si ikën dekadat, nuk i morra vesh,Do rrekem sa mund, historinë e jetës,Për ...
Full story

Kush je!? Nga je!?

image
   REPORTAZH NGA BASHKIM  SALIASI          Kush je!? Nga je!?    E premte 21 qershor. I fokusuar në kompjuter me hartimin e librit të shkollës “Vëllazërimi” një zile telefoni bëri që ...
Full story

APOLOGJIA E FAMILJES MULOSMANAJ SIPAS LIBRIT TË ZOG HYSENIT

image
TAHIR BEZHANI   VESHTRIM LIBRI APOLOGJIA E FAMILJES MULOSMANAJ SIPAS LIBRIT TË ZOG HYSENIT ” DY ANËT E KULLËS ME DY ANË”. (Kulla ku lexohet historia)   Binak Alia,mesazhi i trimërisë,forcës,sojnisë e ...
Full story

NGUSHËLLOHEMI E TË KUJTOJMË PËRMES FJALËVE E VEPRAVE

image
NGUSHËLLOHEMI E TË KUJTOJMË PËRMES FJALËVE E VEPRAVE  Ishte dita e parë e korrikut, kur u takuam në Klinikën e Kardiologjisë, pas një njoftimi që më ...
Full story

REXHEP HOXHA, KLASIKU I LETËRSISË

image
REXHEP HOXHA, KLASIKU I LETËRSISË ( “Në 40 veprat e mia, -shprehej shkrimtari Rexhep Hoxha, sa ishte gjallë, - unë jam vetë natyra, shpirti dhe gjaku ...
Full story

NË KËRKIM TË SERIOZITETIT TË HUMBUR PREJ 28 VITESH

image
  Kanë ikur plot 28 vite në të cilat, ky popull i shumë vuajtur, ka pritur të çlirohej nga robërimi 2 mijë vjeçar, sa nga katër ...
Full story

SHEMBULL ATDHETARIZMI

image
             PROF. DR. THANAS GJIKA – SHEMBULL ATDHETARIZMI                       (ME RASTIN E 75-VJETORIT TË LINDJES)*                                           Nga Frank Shkreli  Përshëndetje i dashur Thanas – urimet më ...
Full story

ANTISHQIPTARIZMI I …SHQIPTARËVE

image
                                                    ...
Full story

TABLO E IKJES DHE FORCA INTEGRUESE

image
TABLO E IKJES DHE FORCA INTEGRUESE Për librin:”Sfida shqiptare në Londër” të Ruzhdi Jatës Nga:Qazim D.Shehu Libri më i ri publicistik:Sfida shqiptare në Londër”i autorit Ruzhdi Jata dëshmon ...
Full story

Ca parelele shtetarësh mes fqinjësh

image
  Në muajin maj 2019 u mbajtën zgjedhjet për në parlamentin europian. Në to mori pjesë dhe Greqia si vend anëtar i komunitetit europian. Kreu i ...
Full story

“ P U L Ë B A R D H A” DHE “PULA E ZEZË”

image
        Nga tavolina që ndodhej në qoshe të bar-lulishtes të mbuluar nga kurorat e portokalleve tre burra vazhdonin të pinin. Natyrisht koha e gjatë dhe gotat ...
Full story

Gazetari i BIRN: “Ne kemi një kryeministër në Shqipëri i cili i ka quajtur gazetarët koshat e plehrave”

image
Gazetari i BIRN: “Ne kemi një kryeministër në Shqipëri i cili i ka quajtur gazetarët koshat e plehrave”     Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Etjen ...
Full story

Basha një liberal i fshehtë? Gjeje të vërtetën…

image
Basha një liberal i fshehtë? Gjeje të vërtetën… Dr Fatmir Terziu   Këto ditë mora pjesë (pjesërisht) në një nga evenimentet më interesante të medias globale. Më 10 ...
Full story

More News

“...JETA ËSHTË LIBËR...”!

image
“...JETA ËSHTË LIBËR...”!   Tregimi apo rrëfimi, “Roja e Vilës së Madhe”, është një “fragment” ironie për jetën, dhe është një laryshi e rrjedhave jetësore nëpër periudha
Full story

Rreth ‘hiç’-it dhe ‘asgjë’-së në ditët e sotme

image
Rreth ‘hiç’-it dhe ‘asgjë’-së në ditët e sotme (Fenomeni i tundjes së derës, jo thjesht një urtësi popullore, por një akt i qartë) Fatmir Terziu   Kur është
Full story

Rama me llafe drejt Perëndimit, me vepra drejt Putinit

image
Prof.dr. Eshref Ymeri   Rama me llafe drejt Perëndimit, me vepra drejt Putinit   Siç është bërë e ditur nga media, më 03 korrik 2019, Kryeministri Rama paska formuluar një
Full story

MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND…

image
GJELINA XHIKA – MBI DALLGËT E IKJES ’91. DIKU, ASKUND, GJITHËKUND… (fragment){ Kemi pas përdorur një shprehje metaforike: “ Të gjitha rrugët të çojnë në
Full story

Historia e natës

image
Historia e natësJorge Luis Borges(shqipërim nga Astrit Lulushi)Përmes rrjedhës së brezaveNjeriu solli në jetë natën.Në fillim ishin verbëria dhe ëndrra,Gjembat që shponin këmbëtDhe frika nga
Full story

SHQIPËRI, NËNË-NJERKA

image
Vullnet Mato SHQIPËRI, NËNË-NJERKA Shqipëri, moj zonjë e rëndë, ti ishe nënë, u bëre njerkë. Na lind me këmishë, ky vend, por mbetemi fare pa brekë!   Të rinjtë mbetur gollomesh, Ikin pas
Full story

“ P U L Ë B A R D H A” DHE “PULA E ZEZË”

image
        Nga tavolina që ndodhej në qoshe të bar-lulishtes të mbuluar nga kurorat e portokalleve tre burra vazhdonin të pinin. Natyrisht koha e gjatë dhe gotat
Full story

ESE

SEIT TAFAJ: ARSIMTARI, PEDAGOGU DHE VEPRIMTARI I PAHARRUAR...

image
  Nderim e kujtim: SEIT TAFAJ: ARSIMTARI, PEDAGOGU DHE VEPRIMTARI I PAHARRUAR...   1. Një njoftim të shkurtër dhe të papritur, lexova sot paradite në Internet: Është ndarë përgjithnjë nga
Full story

BE, Shqipëria dhe megallomania e të voglit

image
 BE, Shqipëria dhe megallomania e të voglit   Nga Zef Mazi   Ka disa kohe qe tek ne vazhdon „te zieje kazani“ i raportit te BE-se – do na
Full story

AKTORI KOMIK VLONJAT GAQI VISHI

image
  Nga Luan Çipi  Të shkruash për aktorin komik të Estradës së Vlorës, Gaqi Vishi, nuk i benë nder vetëm atij dhe qytetit të Vlorës që e
Full story

U mbars mali, polli nje mi!!!...

image
Tahsin Xh. Demiraj             Thame qe do te behet njera, thame qe do te behej qameti. U thane e ç’nuk u thane. Ja ku erdhi e kaloi edhe
Full story

Ekspozitë Homazhi

image
Ekspozitë Homazhi   Në Oberhausen të Gjermanisë përmes një ekspozite fotografish iu bë homazh 100 mijë viktimave të gjenocidit grek ndaj çamëve të Çamërisë, dhe 2 milion
Full story

POEZI KËNGË DHE VALLE SOT LUFTA KËRÇOVARE

image
Reportazh letrar     NGA KALOSH ÇELIKU          Ditë me vapë korriku (2019), kur kthehen kurbetçarët e arratisur nëpër botë si zogjtë shtegtar. Verë, kur edhe zgjohen në Vendlindje, dhe
Full story

Homazh shkrimtarit MAKU PONE

image
   Homazh shkrimtarit MAKU  PONE            Më goditi e trishtoj pa masë njoftimi i papritur për ndarjen nga jeta të shkrimtarit e mikut
Full story

ANDREA DHE HELENA

image
RESMI OSMANI                                                                        Novelë                                           ANDREA DHE HELENA-10 VAZHDIMI KETU - Madhëri, vepruam siç na porositët. Ishte një ditë plot mbresa.      Mbreti i bëri një shenjë kryeshambellanit dhe  festa filloi.       U dëgjuan tingujt fluror
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 66
Guests: 65
Users: 1
Users that are online: admin

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1