Newsletter
Email:

/>

I admiruar nga bashkqytetarët e tij.

Nga: Pierre-Pandeli Simsia Dy vite më parë, pas një aktiviteti të rëndësishëm vlerësues në sallën e Pallatit të Kulturës: "Margarita Tutulani" në Berat, në hollin e
image
EUGEN KALLFANI

Latest News

NGA RUZVELTI ME STALININ …TEK TRUMP ME PUTIN(in)

image
NGA RUZVELTI ME STALININ …TEK TRUMP ME PUTIN(in)                 (KUR HISTORIA PËRSËRITET DUKET SI KARRIKATURË…)    NGA KRISTO ZHARKALLIU    Kush ka lexuar historinë dhe kush e ka vuajtur mbi lëkurën ...
Full story

“Masakra” e Martaneshit

image
“Masakra” e Martaneshit Nga Dilaver Goxhaj   Armatës së atyre që urrejnë LANÇ-in e veçanërisht Brigadës I Sulmuese, Heroinë e Popullit, iu shtua kohët e fundit edhe gazeta ...
Full story

"Margaritari" që zbuloi NURI PLAKU

image
      ( Në vend të një fjale, që nuk e thashë dot)                       (ese) Nga  ...
Full story
image

LINDJA E POETIT

(Tregim: Frymëzuar nga jeta dhe vepra e Prof. Dr. Isuf Luzaj)   Ishte kohë lufte, atëherë, kur dy forcat e mëdha politike shqiptare, të Ballit Kombëtar dhe ...
Full story
image

Pa keq kuptime: Mustafa Nano ,cilit soj I takon ti, a është gjaku i yt i paster ?

Pa keq kuptime:                         Mustafa Nano ,cilit soj I takon ti, a është gjaku i yt i paster ?   Shkruan : Halil Gashi .             Këto ditë  po lexoi  disa “ Provokacija “ ...
Full story
image

FATOS ARAPI, POETI I ELEGJISË

FATOS ARAPI, POETI I ELEGJISË Nga Luan Çipi Fatos Arapi, u lind në vitin 1929 në qytetin e Vlorës.  Ishte biri i Tolit dhe Katinës (mamatina), familje me ...
Full story
image

VITE QË S’HARROHEN

  VITE QË S’HARROHEN Poezi dhe prozë, nga Bedri Çiço Para pak ditësh bashkëmoshatari dhe miku imi vjetër Tasim Besho, më dhuroi librin “Vite që s’harrohen” të autorit ...
Full story
image

“ I huaji “i Albert Kamy-së dhe metamorfoza e tijnë kohët e sotme moderrne.

  Nga Sejdo HARKA Të shkruash për jetën dhe veprimtarinë krujuese të Albert Kamy-së,duhen faqe të tëra, por  ne në këto shënime të shkurtëra ,do të ndalemi tek ...
Full story
image

Pas leximit të një analize

Prof.dr. Eshref Ymeri                   Në Portalin “Bota Sot” të datës 18 korrik 2018, lexova analizën e prof.dr. Mehdi Hysenit me titull“A janë pjekur kushtet për formimin e Lidhjes së ...
Full story
image

“BUGJA” NGA KJO BOTË IKU VERTIKALISHT

Përkujtim i arratisur artistik “BUGJA” NGA KJO BOTË       IKU VERTIKALISHT (I lexuar në Akademinë përkujtimore, në Prishtinë: “Një vit pa Qaniun”. Vendlindjen e dytë të “Bugjës”).   NGA KALOSH ÇELIKU            “Bugja” siç ...
Full story
image

Po bëhem babai im

                    Po bëhem babai im Nga Fatmir Terziu   Dëgjon, flet me kujdes. Dirigjon gishtat i kontrollon me kujdes kur lexon gazetat.   Im Atë pinë kafenë e mëngjesit me shokë dhe ...
Full story
image

OH, Ç’ANKTH I KA ZËNË NERVAT E MIA!

OH,   Ç’ANKTH  I  KA ZËNË  NERVAT  E  MIA!   Me lëndën drusore të Hënës e vesha shtëpinë. Lëndën ma solli posta e Vjosës që kthehej natën nga qielli. Në Argjendarinë e Detit bleva margaritarë të ...
Full story
image

Tam-tam, rrapa-tam

Tam, tam, rrapa-tam (Fadil Hasës atje lart) Po ngjis ca shkallë, për të të gjetur,Më duket heshtja sikur qan.Edhe symbyllur, edhe buzëqepur, Një buzqeshje po shpërndan,Një ...
Full story
image

DOM NDRE MJEDA NE FILATELIN SHQIPTARE

ME RASTIN E 81 VJETORIT TË LARGIMIT NGA JETA TË DOM NDRE MJEDA. Dom Ndre Mjeda, Lindi në Shkodër me 20 nëntor 1866 dhe u largue ...
Full story
image

KU SHKUAN XHELATËT

Vullnet Mato KU SHKUAN XHELATËT Ku shkuan xhelatët, që ngritën kurthet me hafijedhe tundën hanxharët e dosjeve nëpër duar?Ku avulluan si mjegullat, në diell demokracie,thua, sikur asnjëherë ...
Full story
image

MIQËSIA SHQIPTARO-KROATE

                                       MIQËSIA SHQIPTARO-KROATE                                                      Nga Frank Shkreli Presidentja e Republikës së Kroacisë Znj. Kolinda Grabar-Kitarović gjëndet këtë javë për një vizitë shtetërore në Tiranë, e ftuar nga ...
Full story
image

TË TJERËT TË MORËN

      Sergéj Aleksándrovič Esénin (IPA: [sʲɪrˈgʲej ɐlʲɪkˈsandrəvʲɪtɕ jɪˈsʲenʲɪn]) (rusisht: Серге́й Алекса́ндрович Есе́нин; Konstantinovo, 3 tetor 1895 – Leningrado, 28 dhjetor 1925) ishte upoeta ruso.     TË TJERËT TË MORËN     Të tjerë të morën ty: mua më mbeti tymi i qelqit të ...
Full story
image

Për Lurën dhe lurianët

  Shoqata “Lura jonë”, një alternativë e hapur për Lurën dhe lurianët   Udhëtimi drejt Lurës është gjithmonë suprizues e befasues, sidomos për një lurian, që vazhdimisht ...
Full story
Log in

Featured author
Poll: Letërsia
Cili është lloji juaj i preferuar i letërsisë?
Currently active users: 32
Guests: 31
Users: 1
Users that are online: admin
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1
...
Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1