Navigate archive
first first December, 2016 first first
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Newsletter
Email:

image
FATMIR MUSAI

KODI I QYQES

FATMIR MUSAI KODI I QYQES ( Akuarel për një roman ) Skena lejtmotiv Një studio, diku në një vilë luksoze. Një plak i rrëgjuar mbi të shtatëdhjetat, fisnik që

Haiku

image
Haiku   ... vjeshtë e vonë- hijet endacake mes nesh ... rrëfim dashurie- pikat e shiut bëjnë rrathë ne liqe ... ndalesë në fushë- Fotografia Ikë nga korniza ... vështrim nga gërmadhat- në perin e merimangës e rrumbullakta e qiellit   ... pushojnë këmbanat- fillon ...
Full story

Autori Xhemal Gora, në këtë roman, paraqet lotët e zambakëve të bardhë

image
Për të gjithë dashamirësit e artit,djej një kënaqësi të jashtezakonshme per botimin e romanit JETË NË UDHËKRYQ të shkrimtarit Xhemal Gora. . Kisha fatin ta lexoja ...
Full story

Mbyllen me sukses në Londër Ditët e Kulturës Shqiptare në Britani të Madhe

image
Interesim i madh për ekspozitën  “Albanian Beauty” (bukuria shqiptare) e fotografit me famë botërore – Fadil Berisha Mbyllen me sukses në Londër Ditët e Kulturës Shqiptare ...
Full story

“My honour was avenged”

image
“My honour was avenged” Tregim nga Fatmir Terziu   Ne kemi qenë të harruar për njëri-tjetrin për një kohë të gjatë. Emri im nënthotë asgjë për ju. Kujtesa ...
Full story

Studentët shqiptarë të ALUS festojnë në Queens Arms ditën e Pavarësisë

image
Studentët shqiptarë të ALUS festojnë në Queens Arms ditën e Pavarësisë   Studentët shqiptarë të cilët janë anëtarë të ALUS kanë festuar Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë ...
Full story

Linda Leskaj një frymëzim për të gjithë

image
Linda Leskaj një frymëzim për të gjithë Dr Fatmir Terziu   Një foto model nga Vila Ronel Bar-Restaurant ku duket shpirti art-estetik natyrshëm u bë jo thjesht ndalesa ...
Full story

"Ladenaku" në Elbasan *

image
"Ladenaku" në Elbasan   *                 Kujtimit të NJERIUT INSTITUCION:  VASIL  KAMANIT!                               Tregim Nga  Përparim  Hysi Është muaj dhjetor dhe, gati tërë muajin, rroj me mbresat e shkollës NORMALE ...
Full story

Individualisti

image
          Mbi artin poetik të Faslli Halitit                  Koment   Për shkak të mos përgatitjes së tekstit, duke ...
Full story

Lumturia e rreme e të persekutuarve

image
  1) Duhet të ketë qënë viti 1984-85 kur nga ato aksionet e shkollave të Myzeqesë, pambuk, misër etj. Kthehesha më këmbë anës xhadesë. Nga fushat ...
Full story

DASHURIA E PAKUFIJSHME E ATIT.

image
Nga Fiqri  Shahinllari             DASHURIA E PAKUFIJSHME E ATIT.             ( mendime mbi romanin e shkrimtarit Kristaq Turtulli: ATI DHE FATI.             Në ditët e fundit të qershorit ...
Full story

Si funksionojnë politika dhe shteti shqiptar sot, pas 104 vitesh Pavarësi

image
Si funksionojnë politika dhe shteti shqiptar sot, pas 104 vitesh Pavarësi   Nga Skënder  S.  KAPITI Artikulli i këtij shkrimi ka të bëjë me atë se si funksionon ...
Full story

DRITEROI YNË, ME: “PRIT EDHE PAK’’

image
DRITEROI YNË, ME: “PRIT EDHE PAK’’ Nga Luan Çipi   Këto ditë shoku im i fëmijërisë Duro Mustafai, gazetar poet dhe shkrimtar, ishte në një takim paksa të vonuar ...
Full story

Vështrime rreth librit “Modernët e kohës”, të autorit Sejdo Harka

image
             Nga Bashkim Saliasi Më është bërë zakon, sa herë lexoj një libër, dëshiroj që mbresat e mia t`i ndaj me lexuesit, ...
Full story

Edhe një Marije tjeter mbas Maria Shllakut rroku armët... 70 vjetori i VRASJES...

image
  Ishte viti 1913, kur Mark Kakarriqi ishte ambassador në Vjenë, dhe Shkodra vazhdonte me kenë e rrethueme nga Mali i Zi… Një gazetar e pyeti ...
Full story

Elisa Duni sjell forcën dhe autenticitetin e veçantë shqiptar në Londër

image
Elisa Duni sjell forcën dhe autenticitetin e veçantë shqiptar në Londër Duartrokitje për Dunin dhe Gent Rushin në nata e katërt e Ditët e Kulturës Shqiptare ...
Full story

More News

SHQIPËRIA PËR PARIMET DEMOKRATIKE NDËRSA GREQIA PËR AUTOKRACI

image
SHQIPËRIA PËR PARIMET DEMOKRATIKE NDËRSA GREQIA PËR AUTOKRACI                                                   (Aὐτοκράτωρ (¹) Tema për shkrimin e sotëm, përqëndrohet në disa nga thëniet e personaliteteve shtetërore të dy vendeve tona
Full story

KALAJA E TEPELENËS KU SHKELI LORD BAJRONI

image
Reportazh   KALAJA E TEPELENËS KU SHKELI LORD BAJRONI   Gëzim Llojdia   1. E vetmja dëshmi e hershme, që rrokin sytë e njeriut. Kështjella   që sundon qytetin jugor në kodër. Edhe udha
Full story

Kreolizmi poetik i Anton Çefës

image
Kreolizmi poetik i Anton Çefës Dr Fatmir Terziu   “Etja për një delir të blertë”   Kur në qiell të andrrës sime prek/ Me duer të brishta,/ Zgjohen vegime të ylberta mallesh./    Engjuj
Full story

Një kombinim i rrallë: njeri-shtrigë-xhinde

image
Metamorfoza nën pushtetin e qenieve të errëta (IX) Një kombinim i rrallë: njeri-shtrigë-xhinde -IX- Nga Reis Mirdita   Prindërit e Xhanes dhe Dilit  nuk flinin. Fëmijët u vonuan. Afrohej mesnata
Full story

Qelitë në fund të shpirtit

image
Qelitë në fund të shpirtit Ngaqë zoti nuk mund të ndodhet në çdo skutë të jetës, krijoi nënën. ( ...) Më në fund, ndërtoi një fortesë në
Full story

VITET E PALOSURA

image
VITET E PALOSURA QAZIM D.SHEHU Në fletët e herbariumit të jetës Palosen vitet, Si thumbi shkarkues i bletës Etja u rritet.   Në blic të ndjenjës shkrepëtijnë Dhe pamjet u ikin, Me nojmën e
Full story

Zaev: Përdorimi i shqipes është obligim ligjor e kushtetues në Maqedoni

image
  Zaev: Përdorimi i shqipes është obligim ligjor e kushtetues në Maqedoni   Shkup, 4 dhjetor 2016 – Kryetari i Partisë Social-demokrate të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev, ka thënë
Full story

Ministri Valon Murati vizitoi shkollën e “Ardhmëria” në Plumstead Manor School

image
Ministri Valon Murati vizitoi shkollën e “Ardhmëria” në Plumstead Manor School Dr Fatmir Terziu   Ministri i Diasporës në Qeverinë e Republikës së Kosovës gjatë qëndrimit të tij
Full story

PO CHU - I: KORRJA

image
        PO Chu-I. - Poet kinez, i lindur në T'ai-juan në Shan-si në 772 d. C., i cili vdiq në 846 pas Krishtit. Pas studimeve të
Full story

RRUGA E SENËS

image
    RRUGA  E SENËS       Rruga e Senës: dhjetë e gjysmë e mbrëmjes atje, në qoshe, është një njeri që epohet…, është i ri ka kapelë pardesy një grua e tund… e shkund i flet ai
Full story
Log in

Featured author
Currently active users: 45
Guests: 44
Users: 1
Users that are online: admin

Powered by Vivvo CMS v4.1.5.1